1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

„Dzień Seniora” w Gliwicach

W październiku  2017r. z okazji międzynarodowego "Dnia Seniora" zarząd koła w Gliwicach zorganizował coroczne spotkanie członków koła naszej organizacji. Spotkanie miało miejsce w gościnnym gospodarstwie agroturystycznym "Ranczo" w Proboszczowicach na którym Prezes koła kol. Jan Gorzka podsumował dokonania w bieżącym roku oraz zaprosił do  wspólnej dyskusji na bieżące sprawy emerytów.

Zaproszony na spotkanie Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP w Katowicach kol. Roman Szłapa przedstawił zmiany które w br. nastąpiły w "Zasadach przyznawania świadczeń socjalnych ..."  oraz wręczył nowemu członkowi koła kol. Waldemarowi Szparkowskiemu znak naszej organizacji do klapy marynarki.  

Spotkanie Jubilatów w KM PSP Częstochowa

W dniu 19.10.2017 r. odbyło się spotkanie w Komendzie Miejskiej PSP w Częstochowie dwojga Jubilatów 80 i 85 latków, członków koła: koleżanki Teresy Poch - wdowy po ogn. Stanisławie Poch oraz kolegi st. ogn. Henryka Woźniaka z udziałem z-cy Komendanta Miejskiego PSP st. bryg. mgr inż. Janusza Benducha, Prezesa Zarządu koła nr 8 Czesława Mili i sekretarza koła Janusza Sokołowskiego.

Jubilaci zostali wyróżnieni listami gratulacyjnymi z gratyfikacją finansową oraz albumami i kwiatami. 

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze wspomnień kol. Poch, jednej pierwszych członkiń nowo powstałego koła w 1997r., żonie ś.p. ogn. Stanisława cieszącego się w środowisku pożarniczym bardzo dobrą opinią odważnego strażaka i kolegi chętnie pomagającego innym.

Bardzo ciekawymi wspomnieniami podzielił się kol. Henryk Woźniak – z humorem opowiadał, w jakich okolicznościach w 1954r rozpoczynał służbę w Straży Pożarnej przy ul. Strażackiej w Częstochowie. Kol Henryk był jednym ze współzałożycieli naszego koła w 1997r, m.in. byłym radnym, działaczem OSP posiadającym Złoty Znak Związku, Złoty Krzyż Zasługi, obecnie w wieku 85 lat jest nadal aktywnym społecznikiem i pozostaje czynnym członkiem naszego koła.

Spotkanie było okazją złożenia jubilatom serdecznych życzeń, długich lat życia w dobrym zdrowiu oraz dalszej mobilizującej innych, senioralnej aktywności.

 

Tekst i zdjęcia Roman Szłapa

Wycieczka do Chorwacji ZEiR RP regionu Śląskiego

Wycieczka do Chorwacji w okresie: 05-10 października 2017r. była kolejną ciekawą i udaną imprezą rekreacyjno-poznawczą, jednocześnie integrującą członków większości kół ZEiRRP regionu Śląskiego.

Padające na całej drodze przejazdu deszcze, ustąpiły w Parku Narodowym Krka, by nasza grupa mogła podziwiać wyjątkowo urokliwe rozlewiska czystej wody, bagniska i setki małych i wielkich wodospadów rzeki Krka.

Hotel w Podgorze położony tuż przy plaży morza Adriatyckiego stanowił bazę wypadową do zwiedzania ciekawych atrakcji Chorwacji.

Pełny podziw budziły nowe autostrady, wielokilometrowe tunele pod masywem wysokogórskim oraz malownicza, pełna zatoczek Riwiera Makarska. Widoczne podczas przejazdu skaliste wzgórza pokryte niskim jesienno-zielonym drzewostanem i krzewami ujawniały ogromne obszary brązowo-szarych śladów letnich pożarów leśnych.

W Splicie spacerowaliśmy po zachowanym w całości pałacu rzymskiego Cesarza Dioklecjana. Przypadkowo centrum Splitu było miejscem zawodów sportowo-pożarniczych miejscowych jednostek OSP. Na zaproszenie do udziału w zawodach, skierowane do publiczności przez strażaków Splitu zgłosili się nasi koledzy: Czesław Mila (Prezes Koła nr 8 z Częstochowy) i kol. Stanisław Pieronkiewicz   Rozwinęli napełniony pod ciśnieniem wodą wąż W-75 na odległość ok. 50mb i strumieniem prądu wodnego przewrócili przeszkodę w czasie lepszym o 3 sek od reprezentatywnej roty  miejscowych strażaków. Za odwagę i wysoki wynik nasza polska reprezentacja wyróżniona została gratulacjami oraz atrakcyjnymi gadżetami. Zwycięstwo docenili ogromnymi owacjami kol. Roman Szłapa Prezes Śląskiego WZZEiR RP oraz wszyscy uczestnicy wycieczki.

Wyjazd do Medjugorje w Bośni i Hercegowinie, spacer po skalistej drodze na wzgórze objawienia Matki Boskiej, przejazd do Mostaru z kamiennym zabytkowym mostem, zwiedzanie podzielonego na części katolicką i muzułmańską centrum miasta, były kolejnym pełnym pięknych wrażeń dniem.

Zakończeniem wycieczki był przejazd do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, spacer po szczególnie urokliwych ścieżkach wzdłuż brzegów turkusowych jezior otoczonych białymi skałami, z kanionami, jaskiniami, jezior połączonych ze sobą dziesiątkami wodospadów. Wrażenia tych bajkowych widoków na zawsze zapisały się w naszej pamięci i na licznych fotografiach.

    Często po trudnych fizycznie i psychicznie latach służby pożarniczej, właśnie takie wycieczki są wspaniałym i koniecznym czasem odreagowania na emeryturze, rencie. Organizatorom tych wyjazdów  należą się słowa uznania i podziękowania od emerytów – uczestników takich wycieczek. 

 

Koło nr 14 z Bielska-Białej - wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 24-25 września 2017 członkowie Koła nr 14 Emerytów i Rencistów PSP z Bielska-Białej uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Pierwszy punkt programu - Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku gdzie w kilkunastu salach obejrzeliśmy zgromadzone dzieła i przedmioty codziennego użytku. Jaskinia Raj w Chęcinach o długości trasy jedynie 180 mb, jednak największa w Polsce pod względem ilości stalagmitów, stalaktytów i stalagnatów na 1m2. W Kielcach mieliśmy możliwość zwiedzenia nowoczesnego Centrum Geoedukacji i skorzystanie z kapsuły czasu, w której poprzez wyświetlony film 5D, pokazany został cykl powstawania skorupy ziemskiej. Krótki, bo deszczowy spacer po Kielcach i przejazd do miejsca zakwaterowania w Hotelu „Uroczysko” gdzie korzystaliśmy z basenów, SPA i jacuzzi. Wieczorem w lesie obok hotelu przy ognisku, śpiewy, obfita kolacja oraz wieczorne rozmowy. Po porannym pysznym śniadaniu wyjazd na Łysą Górę i zwiedzanie Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Kolejno wizyta w Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Gołoborze na Łysej Górze. Po drodze do Jędrzejowa, zatrzymaliśmy się w Bartkowie, by podziwiać słynny Dąb „Bartek”, który wg kronikarzy i naukowców, może sobie liczyć już aż 670 lat.  Przejazd do Jędrzejowa i zwiedzanie Muzeum im. Przypkowskich oraz Klasztoru Cystersów wraz z podziemiami, po których oprowadzał nas sympatyczny brat Bazyli. Po obfitym obiedzie spożytym w drodze powrotnej udaliśmy się do Bielska-Białej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za punktualność i dyscyplinę.

Zdjęcia oraz relacja - członek Zarządu Koła kol. Marek Pacholski

Emeryci z Myszkowa na Ukrainie

W dniach 01-05-09.2017r. Zarząd Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP działający przy Komendzie Powiatowej PSP w Myszkowie zorganizował  pięciodniową wycieczkę turystyczno – krajoznawczą dla członków Koła oraz ich rodzin na Ukrainę. Po całodniowej podróży w godzinach popołudniowych dotarliśmy do Lwowa gdzie po zakwaterowaniu w hotelu i obiadokolacji połączonej z wieczorkiem integracyjnym udaliśmy się na odpoczynek

W drugim dniu naszego pobytu przy wspaniałej pogodzie cała grupa udała się wspólnie z przewodnikiem na zwiedzanie zabytkowego Lwowa

Lwów to miasto niezwykłe pełne brukowanych ulic, kolorowych kamieniczek. Miasto na styku cywilizacji Zachodu i Orientu, świata łacińskiego i prawosławia, zbudowane przez Rusinów, Polaków, Ormian, Żydów i przedstawicieli innych narodów.

Zwiedzanie Lwowa rozpoczęliśmy od wysokiego zamku ,katedry św. Jura, rynku, Ratusza Miejskiego następnie zwiedzaliśmy Katedrę  Łacińską, plac Mickiewicza, plac Halicki, plac Bernardyński, cerkiew Wołowską, kaplicę  Boimów. Po powrocie do hotelu i gorącym posiłku w godzinach wieczornych  udaliśmy się na zwiedzenie wnętrz opery Lwowskiej połączonej z obejrzeniem Opery W.A. Mozarta ‘’Czarodziejski Flet’’.

W trzecim dniu pobytu po śniadaniu zwiedziliśmy ‘’Złotą Podkowę’’ czyli zamek w Olecku-miejsce narodzin Jana III Sobieskiego, pałac w Podhorcach-wspaniałą kresową rezydencję należącą do rodów Koniecpolskich i Rzewuskich, Złoczów-zamek z bastionami oraz pałacyk chiński. W dalszej części zwiedzania Ukrainy w tym dniu odwiedziliśmy   muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu. W drodze powrotnej do hotelu Ławrę Poczajowską -największe Sanktuarium Maryjne obrządku prawosławnego patriarchatu moskiewskiego na Ukrainie.

W czwartym dniu zwiedziliśmy Truskawiec- jedno z najbardziej popularnych uzdrowisk na Ukrainie oraz Drohobycz w którym odwiedziliśmy kościół  św. Bartłomieja  oraz cerkiew św. Jerzego. W ostatnim dniu pobytu po wykwaterowaniu z hotelu udaliśmy się do centrum Lwowa  gdzie zwiedziliśmy katedrę Ormiańską  oraz mieliśmy wolny czas ma indywidualne zwiedzanie. W godzinach wieczornych powrót do Myszkowa.

Marek Ciałuch- Myszków

Licznik odwiedzin

3815000
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
289
4362
4651
3170003
65397
100812
3815000