Wycieczka do Rumunii zorganizowana przez Zarząd Wojewódzki ZEiRP RP w Katowicach

  • Drukuj

W pazdzierniku br. ZW ZEiRP RP w Katowicach zorganizował  5-dniową wycieczkę do Rumunii – z wizytą u Hrabiego Drakuli.  Zwiedziliśmy północne tereny Rumunii – Siedmiogród.

Byliśmy w miejscowości Bran na zamku  z XV wieku tradycyjnie uznawanym za siedzibę Hrabiego Drakuli  oraz w zamku Rasnov usytuowanym na malowniczym skalnym wzgórzu,    Miasteczko Fogarasz i zwiedzanie średniowiecznej fortecy, która zachowała się po dziś dzien w bardzo dobrym stanie (po 17 września 1939 roku służył jako więzienie dla polskich żołnierzy internowanych w Rumunii).  Jechaliśmy bardzo malowniczą drogą Transfogaradzką ok. 2000 m. npm. dotarliśmy na najwyższy punkt szosy nad jezioro Baleo skąd mogliśmy oglądać wspaniałe widoki.

Byliśmy w dawnej stolicy siedmiogrodu Alba Julia gdzie zobaczyliśmy twierdzę  Alba Karolina oraz cerkiew koronacyjną królów Rumunii.  Zwiedziliśmy najstarszą kopalnię soli Turda w Rumunii gdzie była możliwość przejażdżki łódkami po jeziorku (o zasoleniu 27%) oraz jedynym w Europie podziemnym diabelskim młynie. Jednym z ostatnich punktów programu była wizyta na tzw. „wesołym cmentarzu” w miejscowości Sapanta.

Tak jak na każdej wycieczce spędziliśmy uroczy wieczór integracyjny przy dzwiękach muzyki  oraz konsumując regionalne przysmaki. Trochę zmęczeni daleką podróżą ale zadowoleni z bardzo bogatego progrsmu który za pomocą przewodnika o dużej wiedzy historycznej udało się zrealizować .

Tekst i zdjęcia Roman Szłapa