1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Pokoleniowa Wigilia w Gryficach

W świetlicy Komendy Powiatowej PSP  w Gryficach 15.12.2017 r. zostało zorganizowane spotkanie  wigilijno-noworoczne. W spotkaniu uczestniczyli funkcjonariusze pożarnictwa aktualnie pełniący służbę , pracownicy cywilni  KP PSP  oraz emeryci i renciści pożarnictwa, wdowy po zmarłych funkcjonariuszach z terenu powiatu gryfickiego. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście ; Prezes Koła Związku Emerytów Żołnierzy  Wojska Polskiego pełniący funkcję Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Gryfice K. Tokarczyk, Prezes Zarządu Powiatowego  ZOSP dh Franciszek Gródecki, byli Komendanci Powiatowi   PSP Gryfice st.bryg. Edward Pruski obecnie pełniący funkcję Dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, bryg. w st. spocz. Jerzy Wiaderski  st. bryg. w stanie spocz. Dariusz Sobczyk, Powiatowy Kapelan strażaków Ks. Ireneusz Pastryk , Komendant Powiatowy PSP st. kpt. Andrzej Gołdyn , popowitaniu zaproszonych gości podsumował działalność Komendy PSP,  a Prezes Koła  w Gryficach, działalność Zarządu ZEiRP RP, za rok 2017 oraz złożyli wszystkim uczestnikom spotkania najserdeczniejsze życzenia spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2018 . Ze swoimi życzeniami dołączyli również zaproszeni goście. Honorowym punktem spotkania było wręczenie przez członka ZW ZEiRP  RP w Szczecinie L.Rysaka  przy asyście Komendanta Powiatowego PSP odznaki „Zasłużony dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa „ , Koledze emerytowi Kazimierzowi Kopeć . Listami gratulacyjnymi i kwiatami Komendant Powiatowy PSP oraz Prezes Zarządu Koła ZEiRP RP, uhonorowali emerytów z okazji jubileuszu, ukończenia 75 i 70 lat , koleżanki  i kolegów : Terese Grządziele , Krystyna Kułeczko, Kazimierza Grządziela , Kazimierza Kopeć . Słowo Boże wygłosił ks. Ireneusz Pastryka ,po którym nastąpiło składanie indywidualnych życzeń wigilijno-noworocznych w pełni wzruszeń i wspomnień. Wszyscy zasiedli przy wigilijnym stole śpiewając kolędy. Byli Komendanci dzielili się wspomnieniami z okresu pełnienia przez nich obowiązków , uzupełnione uwagami byłych funkcjonariuszy.   Było to , spotkanie historyczne . Cała otoczka  kulinarna spotkania była przygotowana wspólnie z pracownikami Komendy i emerytami, a koleżanki emerytki wykazały się swoimi zdolnościami z wypieku ciast. Spotkanie zapamiętane będzie jako element łączności między pokoleniami rodziny strażackiej tutejszego powiatu.

Do zobaczenia za rok.

Prezes Koła

Związku EiRP RP

w   Gryficach

mł.bryg. w st.spocz. Leonard Rysak

Turniej piłki siatkowej w Gryficach

Tradycja utrzymana

Po raz trzynasty został zorganizowany turniej piłki siatkowej im. Krzysztofa Bobra zmarłego funkcjonariusza pożarnictwa PSP Gryfice . W Sali gimnastycznej SP Nr 4 w Gryficach  w dniu 14 października 2017 r. zebrali się funkcjonariusze pożarnictwa PSP oraz emeryci i renciści pożarnictwa z terenu powiatu gryfickiego. Otwarcia turnieju dokonała wdowa po zmarłym Pani Larysa Bober wraz z członkami rodziny (córka i syn) . Uformowało się pięć drużyn , które miedzy sobą rozegrały turniej. Kolejność miejsc była następująca:

1 miejsce – ekipa biura Komendy PSP

2. miejsce- ekipa III zmiany JRG

3. miejsce – ekipa  I zmiany JRG

4. miejsce – ekipa II zmiany JRG

5. miejsce – ekipa emerytów pożarnictwa

Po zakończeniu turnieju wręczono okolicznościowe dyplomy. Po czym odbyło się spotkanie funkcjonariuszy pożarnictwa i emerytów  pożarnictwa z udziałem członków ich rodzin. Była to okazja do oficjalnego pożegnania byłego Komendanta PSP st. bryg. poż. Dariusza Sobczyka przez załogę i przyjęcie  go w nasze szeregi  Koła Związku EiRP RP . Również odbyło się spotkanie z nowym Komendantem Powiatowym PSP st. kpt. Andrzejem Gołdyn, podczas którego wymieniono poglądy na obecny stan służby  pożarniczej, podzielono się informacjami o pracy Koła Związku EiRP RP. W rodzinnej atmosferze spotkanie to przyczyniło się do utrzymania dalszej współpracy  dla utrzymania strażackiej rodzinnej więzi.

  Tekst i zdjęcia

Prezes Koła ZEiRP RP

Leonard Rysak

Wałcz, zawody wędkarskie

Zawody wędkarskie zorganizowało koło  Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Wałczu, które odbyły się 9 września 2017 r. na jeziorze Golce, w Wałczu w zawodach startowało 14 zawodników, rybka brała trochę anemicznie, mimo to zwycięzca zawodów kolega Andrzej złowił 1,5 kg ryb, a największą rybę okonia 70 dkg złowił kolega Waldemar.

Ryby po zważeniu trafiły oczywiście do jeziora.

Zawody trwały 3 godziny od 10 do 13 a później ważenie, wręczenie atrakcyjnych nagród i oczywiście poczęstunek kiełbaska z ogniska, kaszanka z grilla, wędzony i smażony sum oraz wiele innych smakowitych kąsków, no i oczywiście herbatka, kawka i napoje chłodzące.

Tekst i zdjęcia , Jacek Miechówka

Wycieczka zagraniczna Seniorów Pożarnictwa z Zachodniopomorskiego

Turystycznym „HUBTOUR” ponownie wycieczkę. Tym razem do Hiszpanii przez południowa Francję w dniach 19-27.08.2017 r.

         Rozpoczęliśmy nie jak poprzednim razem w deszczu, ale za to we wczesnych godzinach rannych – 5.00 wyjazd ze Szczecina, chociaż dojazd do Szczecina nie obył się bez deszczu, nawet bardzo ulewnego.

         Ruszyliśmy punktualnie w kierunku Francji przez Niemcy, gdzie odtwarzalne źródła energii (wiatraki, panele słoneczne) zajmują dla nas niewyobrażalne przestrzenie.

Zanim dotarliśmy do naszego hotelu w Lloret de Mar na Casta Bravo, gdzie szwedzkie stoły przez kolejne cztery dni raczyły nas różnymi smakołykami, mieliśmy dwa noclegi w turystycznych hotelach z francuskimi śniadaniami. Takie rozwiązanie nie tylko ulżyło trudom podróży, ale przede wszystkim umożliwiło zwiedzić Lyon, Avignon i Arles. Było się czym zachwycać, podziwiać i oglądać, podobnie jak i w Katalonii, gdzie na budynkach i w oknach wisiało dużo narodowych flag symbolizujących dążenie do samodzielnego państwa.

Nie sposób opisać słowami wszystkiego co widzieliśmy, a do tego każdy ma własne preferencje.

Osobiście duże wrażenie zrobił na mnie Pałac Papieski w Avignon (jak się tam poruszono bez GPS) i słynny most Pont d’Avignon, o którym tak pięknie śpiewała pani Ewa Demarczyk.

         Nie mniej urocze są ogrody botaniczne w Blanes z widokiem na Morze Śródziemne, czy Girona ze śladami dzielnic żydowskich oraz Katedrą, w której podobno muchy zaatakowały i to skutecznie francuskich najeźdźców, a klasztor w Monserrat? No cóż to trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy. A z miasta piratów Tossa de Mar, gdzie stoi pomnik słynnej aktorki Avy Gardner  w stroju „Ewy”, można było nie tylko dotykać, podziwiać kształty, ale zabrać ze sobą na kliszy bądź telefonie.

Barcelona i Monaco zasługują na oddzielne potraktowanie.

Spacerowaliśmy słynnym deptakiem Las Ramblas, gdzie zaledwie kilka dni wcześniej miała miejsce tragedia, a potwierdzały to płonące znicze. W zamachu terrorystycznym zginęli ludzie pod kołami samochodu jadącego tym deptakiem. To przykre, że różne wyznania i narodowości walczą ze sobą. Nasze piękne przysłowie mówi: „zgoda buduje, a…”

         Przed wyjazdem na tą piękną wycieczkę, w naszych mediach usłyszałem, że Katalończycy zaczęli niechętnie traktować turystów, a przecież  to właśnie z nich żyją dostatniej niż pozostała część Hiszpanii. Poniekąd doświadczyliśmy tej niechęci na własnej skórze. Będąc już praktycznie przy autokarze przez stadionem olimpijskim, policjantka kategorycznie odesłała go w inne miejsce zaledwie kilkanaście metrów bliżej, ale musiał wykonać rundę objazdową.

Mimo osobistych kontaktów naszego przewspaniałego pilota Pana Bartka nie udało nam się obejrzeć dorobku Salvadora Dali w muzeum w Figueras oraz stadionu Camp Nou (FC Barcelona) ze względu na bardzo duże kolejki.

Uwagę przykuło otoczenie stadionu- to po prostu fabryka (pamiątki, akcesoria).

         Wszystko dobre, co się dobrze kończy.

Czas już wracać.

Po drodze Carcassone – miasto twierdza otoczone dwoma pierścieniami murów obronnych, a i tak aby zaskoczyć atakujących znaleziono sposób na wyjście poza mury przez studnie.

Pozostał przejazd przez Niceę do Monaco, a tu nie tylko kasyno, Pałac Książęcy, które zwiedzaliśmy, ale również ogrody egzotyczne z niesamowitą jaskinią – stalaktyty, stalagmity, nisze – coś wspaniałego. Stoi także charakterystyczny budynek, w którym można wynająć piętro do dyspozycji, basen oraz miejsce parkingowe i pokoje mieszkalne, na które wjeżdża się samochodem – windą.

Był to męczący dzień, jako że 9 godzin na nogach (kierowcy – obligatoryjny wypoczynek) i na 21 godzin do autokaru, aż do Szczecina – oczywiście z przystankami.

Wyjazd z Monaco w godzinach wieczornych w kierunku Włoch serpentyną w górę to widok Monaco, którego się nie zapomina – coś wspaniałego i te wille na zboczach „najbiedniejszych tego świata”, w tym naszego rodaka – Kulczyka.

         Na tym kolejnym turystycznym szlaku przejechaliśmy ok. 5 400 km i to ze styczniem (kol. January), a było ciepło, miło i wesoło, chociaż byli i tacy, którzy marudzili.

Kol. Alicja dotrzymała danego słowa i dysponowała tekstami piosenek. Tym razem chór „koncertował” na pierwszym poziomie autokaru z gościnnym występem kol. Eli.

Słowa uznania dla młodzieży, która utworzyła sobie klub dyskusyjny na schodach autokaru, ale i również podczas zwiedzania.

Ubolewać należy nad absencją kol. Stanisława. Nie będzie tym razem pięknego albumu.

Gratulować natomiast należy Prezesowi kol. Albinowi Piątkowskiemu i sekretarzowi kol. Władysławowi Surdy. To ich determinacja zaowocowała wspaniałymi doznaniami uczestników wycieczki.

Tradycyjnie już Prezes nas żegnał i witał.

BARDZO DZIĘKUJEMY!

Wyrażam również nadzieję, iż będę kolejne wycieczki, na które zapraszamy koleżanki i kolegów. Zapewniam, że warto, bo w naszym środowisku z tej okazji nie tylko wymieniamy doświadczenia, ale i spotykamy „starych” znajomych, tym razem często z rodzinami.

BARDZO DZIĘKUJEMY załodze biura turystycznego, a szczególnie pilotowi Panu Bartoszowi Półtorak, a jednocześnie gratulujemy córki oraz wirtuozom kierownicy. Do zobaczenia!

Nie tylko własne spontaniczne spostrzeżenia i uwagi

opisał Hieronim Kosecki

Licznik odwiedzin

4093484
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
937
2640
19101
3426123
58907
95937
4093484