1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Wyróżnienie z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości

Z dużym wzruszeniem  i ogromną radością pragniemy poinformować  wszystkich strażaków naszej wielopokoleniowej Strażackiej Rodziny, iż nasz kolega –  mł bryg. w st.spocz. Leonard Rysak – dostąpił szczególnego wyróżnienia podczas obchodów związanych ze Stuleciem Naszej Niepodległości.

Z  tej okazji  podczas uroczystości w Trzebiatowie (pow. Gryfice) w dniu 11 listopada 2018 r z udziałem przedstawicieli samorządu wojewódzkiego oraz lokalnego we współpracy z Wojskiem Polskim  dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej , zorganizowany był pokaz sprzętu wojskowego i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Na zaproszenie Burmistrza Trzebiatowa i Komandorii  Północnej odznaki  św. Floriana „Mazowia” w uroczystościach tych uczestniczył Prezes Koła Związku Emerytów  i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w Gryficach mł.bryg. w st. spocz. Leonard Rysak, który w dowód uznania za SWOJĄ DŁUGOLETNIĄ I BARDZO AKTYWNĄ  DZIAŁALNOŚĆ na rzecz Naszej Małej Ojczyzny został wyróżniony „Złotą Odznaką”, upamiętniającą Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Serdecznie kol. Leonowi Rysakowi gratulujemy tego szczególnego wyróżnienia i życzymy dalszej wspaniałej i nieprzeciętnie zaangażowanej działalności  na rzecz  seniorskiego środowiska pożarniczego w naszym  zachodniopomorskim województwie.

   

Zachodniopomorski Zarząd Wojewódzki

Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP

w  SZCZECINIE.

Podsumowanie działalności Koła ZEiRPRP w Gryficach

Kadencja -2015-2018

 

Upłynął następny okres działalności Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa  RP W Gryficach. W dniu 9 listopada 018 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze podsumowujące miniona kadencję. W zebraniu uczestniczył V-ce Prezes ZEiRPRP w Szczecinie st.bryg. w st.spocz. Hieronim Kosecki oraz zaproszona Prezes Koła ZEiRPRP w  Kołobrzegu Alicja Łaput .  

W porównaniu do poprzedniego okresu sprawozdawczego Koło zwiększyło swój stan osobowy i obecnie liczy 41 członków na ogólną liczbę emerytów 48 w tym 8 kobiet. Trzech emerytów z okazji ukończenia jubileuszowych lat życia 85,80,75  zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi Komendanta Powiatowego PSP i prezesa Zarządu Koła ZEiRPRP w Gryficach oraz bukietami kwiatów. Uczestnicy zebrania mieli okazję do podsumowania  działalności Zarządu Koła ,oceny realizacji zadań i wypracowanie nowych kierunków pracy dla poprawy warunków życiowych funkcjonariuszy, którzy odeszli w stan spoczynku. Po wypełnieniu wszystkich punktów porządku dziennego zebrania i odbytej dyskusji dokonano wyboru nowego składu Zarządu Koła i Komisji Rewizyjnej. Zarząd Koła ukształtował się następująco : Prezes Koła – Leonard Rysak , V-ce Prezes – Jan  Lenard, Sekretarz – Janusz Modrany, Skarbnik- Piotr Pikulski, Członek Zarządu – Kazimierz Kopeć. Komisja Rewizyjna w składzie trzyosobowym z Andrzejem Lenardem jako Przewodniczącym.

Zdjęcia :  Jakub Michałowski, Leonard Rysak 

Podziękowanie dla Komendanta Powiatowego w Pucku PSP

Pragnę bardzo serdecznie podziękować Panu Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Pucku za pamięć o swoich poprzednikach i skierowanie na grób między innymi śp. kpt. poż. Albina Piątkowskiego – wieloletniego Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych w Pucku, Kościerzynie i Kartuzach – delegacji spośród funkcjonariuszy pożarnictwa z kierowanej przez Niego jednostki –z bardzo wymowną wiązanką  „PAMIĘTAMY”.

Delegacja ta w dniu święta Wszystkich Świętych na grobie naszych rodziców złożyła tę piękną wiązankę, zwracającą uwagę nie tylko naszej rodziny ale i  odwiedzających cmentarz w tym dniu. Ta wiązanka i zapalone znicze to symbol łączności międzypokoleniowej środowiska strażackiego, o co przez wiele lat zabiegamy dla poszerzania takiej łączności o współpracownikach, kolegach i przełożonych ze Strażackiej Rodziny. Ten zwyczaj w Pucku jest kontynuowany od wielu lat i bardzo nas wzrusza.

Życzeniem naszej emeryckiej organizacji było i jest rozwijanie takiej pamięci  wobec poprzednich pokoleń, szczególnie tych grobów naszych kolegów o których nikt nie pamięta  względnie  tych którzy nie mają   już nikogo spośród żyjących ze swoich rodzin.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY I PROSIMY O DALSZĄ TAKĄ WSPANIAŁĄ SYMBOLIKĘ MIEDZYPOKOLENIOWEJ  PAMIĘCI DLA NAŚLADOWNICTWA W INNYCH JEDNOSTKACH.

Albin Piątkowski

Prezes Honorowy Zarządu Głównego

Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP

 

XIV Memoriał w piłce siatkowej im. Krzysztofa Bobra

6 października br. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Gryficach odbył się XIV Memoriał w piłce siatkowej im. Krzysztofa Bobra. Memoriał ma wszystkim przypominać sylwetkę strażaka, który wielokrotnie reprezentował jednostkę na zawodach różnego szczebla w piłce siatkowej, a jednocześnie jest okazją do wspominania osób, których już w naszych szeregach nie ma. Impreza umożliwia spotkanie się obecnych funkcjonariuszy i pracowników Komendy z emerytami, którzy kiedyś dzielnie służyli, a dziś są na zasłużonym odpoczynku. Organizatorami byli: Komenda Powiatowa PSP w Gryficach, Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Gryficach, NSZZ „Solidarność” przy KP PSP Gryfice .

Otwarcia turnieju dokonała wdowa po zmarłym Pani Larysa Bober.
W turnieju uczestniczyło sześć drużyn: 3 zmiany służbowe Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gryficach, drużyna Komendy Powiatowej PSP w Gryficach, Emeryci i Renciści gryfickiej straży, oraz gościnnie drużyna z Komendy Powiatowej PSP w Kamieniu Pomorskim.
W samo południe Komendant Powiatowy PSP st. kpt. Andrzej Gołdyn oficjalnie przywitał wszystkich zawodników oraz zaproszonych gości. Uroczystego otwarcia zawodów dokonała Pani Larysa Bober – wdowa po zmarłym strażaku. A krótkie wspomnienie o naszym śp. koledze Krzysztofie wygłosił Pan Leonard Rysak- Prezes Koła Gryfickiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP. Następnie delegacja na czele z Komendantem Powiatowym PSP udała się na cmentarz, gdzie zapalono znicz oraz złożono kwiaty na grobie Krzysztofa Bobra.
Cały turniej, mający charakter dobrej zabawy, przebiegał w bardzo przyjaznej atmosferze i w myśl zasad fair-play.
Końcowe wyniki przedstawiają się następująco:
1. miejsce – drużyna KP PSP w Kamieniu Pomorskim
2. miejsce – I zmiana służbowa JRG
3. miejsce – II zmiana służbowa JRG
4. miejsce – drużyna biura KP PSP w Gryficach
5. miejsce – reprezentacja Emerytów i Rencistów
6. miejsce – III zmiana służbowa JRG
Turniej zakończył się wspólnym piknikiem strażackim, na który przybyli funkcjonariusze i pracownicy oraz emeryci i renciści KP PSP Gryfice wraz z małżonkami.

TEKST: st. sekc. Jakub Michałowski

         ZDJĘCIA: Mateusz Fido

Wycieczka do Bułgaria 28 – 30.08.2018

       To już trzeci rok z rzędu zbieramy się na stacji benzynowej przy ul.Gryfińskiej w Szczecinie, aby z koleżankami i kolegami emerytami, a także ich bliskimi, wyruszyć na kolejną eskapadę. Tym razem do Bułgarii.  Jedziemy przez Czechy i Węgry do Serbii, gdzie mamy nocleg. Szkoda, że nocna podróż uniemożliwia podziwianie widoków, ale za to pozwala skutecznie integrować się uczestnikom wycieczki. Kolejny cały dzień w autokarze zanim dotrzemy do hotelu „Pomorie” w miejscowości Pomorie na riwierze bułgarskiej.  Do Bułgarii wjeżdżamy przez Góry Dynarskie i podziwiamy przepiękne, wspaniałe widoki. Okazuje się, że Bułgaria to wcale nie nizinny kraj, a usłany szeregiem pagórków i gór. Kolejne spostrzeżenie to ogromne połacie ziemi, na której uprawia się kukurydzę i słonecznik, który zbiera się jak u nas zboże – kombajnami, ale tylko kwiatostan w celu pozyskania ziaren. Łodygi zbierane są w drugiej kolejności i wykorzystywane do produkcji  brykietu. Nie mniejsze zdziwienie wywołało pozyskiwanie soli  z wody morskiej nad jeziorem Pomorie na specjalnych płyciznach. Jezioro to jest jednocześnie miejscem przystankowym ptaków lecących w zależności od pory roku na północ, bądź południe. Mieliśmy też okazję zobaczyć zlot bocianów przed dalszym lotem. Czy były też z Polski – nie wiemy?

      Szczegółowe zdawanie relacji z każdego dnia i tak nie oddałoby widoków, wrażeń i odczuć, które każdy odbiera indywidualnie.  Starówki miast Warna, Burgas, Balczik, Nessebaru, Belgrad, ogrody, zabytki czy cerkwie trzeba po prostu zobaczyć. Natomiast kamienny Las, tj. kamienne bryły na obszarze ok.50 ha, czy Monastyr Aładża, gdzie cele mnichów wraz z zapleczem /krypta, mała cerkiew, kuchnia, pomieszczenia gospodarcze/ usytuowane są w grotach na pionowej skale wapiennej o wysokości ok. 40 m. Nie można nie wspomnieć o pomniku trzech dziewcząt związanych warkoczami, aby któraś się nie rozmyśliła w miejscowości Kaliakre, które skoczyły do morza z 70 m klifu, aby uniknąć wywiezienia do haremu. Obecnie islamscy turyści wyrażają zdziwienie, gdyż w haremie nie jest źle. Nasz wielki rodak Adam Mickiewicz ma swój pomnik w parku w Burgas.

       Riwiera to przede wszystkim plaże i niekończące się hotele, w tym te nowo budowane są bardzo ekskluzywne. W Słonecznym Brzegu jednorazowo może przebywać ok. 40 tys. turystów.  Troska o turystów przejawia się między innymi tym, że w sezonie turystycznym, tj. od 15 maja do końca września w kurortach nie można prowadzić zadań inwestycyjnych i remontowych.

       Podkreślenia wymaga jak i poprzednio zdyscyplinowanie i punktualność uczestników, chociaż na starcie nie uniknęliśmy kilkunasto minutowego poślizgu. Jednak już później mimo, że od miejsca parkowania autokaru do hotelu, bądź odwrotnie, musieliśmy wykonać kilkunasto minutowy spacer. Zakwaterowanie i wykwaterowanie z hotelu mieliśmy ułatwione jakże zostaliśmy dowiezieni busem /bagaże/.

      Słowa najwyższego uznania i podziękowania należą się kol. Albinowi Piątkowskiemu – naszemu Prezesowi oraz kol. Władysławowi Surdy – naszemu sekretarzowi za trud

i wysiłek włożony w zorganizowanie tego przedsięwzięcia, a także pożegnanie nas i przywitanie.  

       Jako uczestnicy mamy gorącą prośbę i apel na przyszłość, gdyż wyrażamy głębokie  przekonanie, iż będą kolejne wycieczki, aby przy takich odległościach podróż realizować samolotem.

To nie tylko mniejsze zmęczenie, ale także, nie marnotrawienie czasu na przejściach granicznych /w drodze powrotnej na przejściu granicznym Serbia – Węgry spędziliśmy 5 godz,/ , a tym samym więcej czasu na zwiedzanie, bądź wypoczynek. Jadąc przez Czechy Węgry można było zwiedzić Pragę czy Budapeszt.

        Bardzo nam brakowało poprzedniego pilota Pana Bartosza Półtorak. Który zawiesił bardzo wysoką poprzeczkę dla tej funkcji.

       Dziękujemy załodze Biura Turystycznego „HUPTOUR”.  DO ZOBACZENIA !

Tekst  st.bryg.inż Hieronim Kosecki                         Zdjęcia Tomasz Panek

Licznik odwiedzin

4874874
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
2394
4877
19107
4215755
24902
77325
4874874