Spotkanie Koła ZEiRP RP w Jarosławiu z okazji Jubileuszu 30-lecia działalności Koła oraz „Dnia Strażaka”
Zarząd Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP Koło w Jarosławiu informuje, że w dniu 4 maja 2026r. w Kościele p.w. Chrystusa Króla odbyła się uroczysta msza św. z okazji Święta patrona strażaków i hutników – św. Floriana oraz Jubileuszu 30-lecia Koła ZEiRP PR w Jarosławiu, którą celebrowali księża: Prałat ks. ppłk. Andrzej Surowiec i ks. Władysław Dubiel – Proboszcz parafii j.w. We mszy św. udział wzięli: Komendant Powiatowy, Z-ca i pracownicy Komendy Powiatowej PSP, dowódcy i strażacy JRG PSP w Jarosławiu wraz z pocztem sztandarowym, emeryci i renciści – byli pracownicy KP PSP i JRG w Jarosławiu oraz członkowie ich rodzin.
Po mszy św. Członkowie Koła ZEiRPoż. RP w Jarosławiu oraz zaproszeni goście udali się do restauracji „Klasyczna” w Jarosławiu na okolicznościowe, jubileuszowe spotkanie.
Na początku Prezes Koła – Bogusław Mazur przywitał zaproszonych gości w osobach:
- Kamila Dziukiewicza – Starostę Powiatu Jarosławskiego,
- Andrzeja Rozpotyńskiego – Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZEiR RP
w Rzeszowie, - st.bryg. Marka Ochenduszkę – Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu,
- Krzysztofa Paszyńskiego – Komendanta Straży Miejskiej w Jarosławiu,
- st.bryg. w st spocz. Marka Kondrackiego – b. Z-cę Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego w Rzeszowie,
- st.bryg. Waldemara Czernysza – Dowódcę JRG PSP w Jarosławiu,
- Ryszarda Jakubca – Prezesa Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych
w Jarosławiu, - byłych komendantów powiatowych KP PSP w Jarosławiu: st.bryg. w st. spocz. Krzysztofa Kowala, mł.bryg. w st. spocz. Jacka Bzdęgę,
- Zarząd Koła oraz emerytów i rencistów Koła Związku w Jarosławiu.
Po przywitaniu gości, na początku minutą ciszy uczczono osoby, które w ostatnim czasie odeszły na wieczny spoczynek.
Następnie Prezes odczytał rys. historyczny z 30-letniej i bieżącej działalności Koła, po czym przystąpiono do wręczania odznaczeń i wyróżnień zasłużonym emerytom i rencistom pożarnictwa oraz zaproszonym gościom.
W uznaniu zasług dla Zarządu OW w Rzeszowie oraz Koła Związku w Jarosławiu, Prezydium Zarządu Głównego ZEiRP RP przyznało kolegom: mł.bryg. w st. spocz. Jackowi Bzdędze, st.kpt. w st.spocz. Jerzemu Świstwi, honorową odznakę: „Zasłużony dla Związku Emerytów i Rencistów Poż. RP”. W dowód uznania za długoletnią służbę i zasługi dla Związku, Podkarpacki Komendant Wojewódzki nadbryg. Tomasz Baran oraz Prezes Zarządu OW ZEiRP RP w Rzeszowie Andrzej Rozpotyński przyznali okolicznościowe dyplomy emerytom w osobach: kpt. w st. spocz. Marii Półtorak, st.chor.
w st.spocz. Marii Gładysz, asp. sztab.w st. spocz. Józefowi Gutowi. Prezydium Zarządu OW Związku w Rzeszowie Uchwałą postanowiło wpisać do „Honorowej Księgi Zasłużonych dla Związku EiRP RP Województwa Podkarpackiego“wieloletniego Skarbnika Koła (od początku jego powstania w 06.1996r.)- ogn. w st. spocz. – Mieczyława Szymczychę.
W podziękowaniu za objęcie patronatem oraz wsparcie naszego Jubileuszu, Zarząd Koła ZEiRP w Ja-wiu przyznał okolicznościowe statuetki z wizerunkiem św. Floriana panom: Kamilowi Dziukiewiczowi – Staroście Jarosławskiemu, Andrzejowi Wyczawskiemu – Czł. Zarz. Powiatu Jarosławskiego, Marcinowi Nazarewiczowi – Burmistrzowi M. Jarosławia.
W podziękowaniu za wieloletnią działalność na rzecz Związku Zarząd Kołą Związku w Ja-wiu przyznał okolicznościowe statuetki zasłużonym działaczom Koła, tj. st.ogn. w st. spocz. Tadeuszowi Tymoczkowi, asp. sztab. w st.spocz. Marianowi Krotyszowi, Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej Koła Związku – Bogdanowi Świdrowi.
W podziękowaniu za wieloletnią owocną współpracę statuetkami uhonorowani zostali: Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Jarosławiu – Ryszard Jakubiec oraz właściciel Restauracji „Klasyczna” – Tadeusz Słowik.
Następnie również statuetkami uhonorowani zostali zaproszeni goście z Komendy i JRG PSP w Jarosławiu, na czele z Komendantem Powiatowym PSP. Ponadto wszystkim emerytom
i rencistom – Członkom Koła zostały wręczone okolicznościowe medale w ozdobnym etui.
W kolejnym punkcie zebrania Prezes Koła podziękował Panu Staroście za objęcie patronatem tej uroczystości i wielką przychylność dla strażaków oraz emerytów pożarnictwa,
a następnie poprosił o zabranie głosu zaproszonych gości. Głos zabrał Pan Starosta – Kamil Dziukiewicz, który dziękując za zaproszenie zwrócił się do emerytów i z należnym szacunkiem wyraził podziękowania tym, którzy w latach swojej aktywności zawodowej współtworzyli ochronę przeciwpożarową w powiecie, a teraz jako emeryci i renciści nadal pielęgnują piękne tradycje strażackiego braterstwa, przekazując młodszym pokoleniom cenne wartości, jak: odpowiedzialność, solidarność i bezinteresowną pomoc. Następnie złożył wszystkim życzenia: zdrowia, pomyślności i satysfakcji z dobrze spełnionego obowiązku, a na ręce Prezesa Koła wręczył stosowny list okolicznościowy w ozdobnej ramce oraz kosz pełen suwenirów.
W imieniu Pana Burmistrza głos zabrał Pan Krzysztof Paszyński – Komendant Straży Miejskiej w Jarosławiu, który również Prezesowi Koła przekazał list okolicznościowy od pana Burmistrza,
w którym wyraził serdeczne gratulacje z okazji Jubileuszu oraz wyrazy najwyższego uznania za pielęgnowanie tradycji i integrację środowiska, a także troskę o zachowanie pamięci o dorobku i poświęceniu dla kolejnych pokoleń strażaków, życząc na dalsze lata: owocnej działalności
i niegasnącej energii do działania. Komendant SM wręczył także Prezesowi bukiet pięknych kwiatów i reprodukcję obrazu namalowanego z okazji 650-lecia nadania Praw Miejskich Miastu Jarosław, przedstawiającego średniowieczne mury Opactwa Benedyktynek.
Następnie glos zabrał st.bryg. Marek Ochenduszka, który również podziękował za zaproszenie, a także wszystkim tu obecnym emerytom i rencistom wyraził uznanie za tworzenie podwalin pożarnictwa zawodowego i przykład dla młodego pokolenia strażaków, za tak potrzebną integrację i wymianę doświadczeń środowiska pożarniczego. W imieniu strażaków i pracowników komendy złożył serdeczne życzenia zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności. Dziękując za życzenia Prezes Koła w imieniu emerytów i rencistów, na ręce pana Komendanta złożył również serdeczne życzenia z okazji „Dnia Strażaka” wszystkich strażakom w służbie, pracownikom Komendy oraz ich rodzinom.
Następnie głos zabrał Prezes Zarządu OW ZEiR RP – Andrzej Rozpotyński, który również podziękował za zaproszenie i pogratulował świętowania jubileuszu. W swoim wystąpieniu uzupełnił informacje Prezesa Koła dotyczące działalności Koła, Zarządu i Prezydium Oddziału Wojewódzkiego Podkarpackiego Związku oraz Zarządu Głównego w bieżącym okresie. Następnie w imieniu Zarządu OW Związku wręczył Prezesowi Koła okolicznościowy ryngraf i złożył serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności dla obecnych tutaj emerytów i rencistów oraz członków ich rodzin, a także panu Komendantowi Powiatowemu KP PSP w Jarosławiu złożył wyrazy uznania dla strażaków i życzenia z okazji Dnia Strażaka.
O głos poprosił Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji w Jarosławiu – Ryszard Jakubiec, także dziękując za zaproszenie pogratulował emerytom i rencistom pożarnictwa Jubileuszu działalności Koła i wyraził uznanie dla wspólnego świętowania braci pożarniczej, tych w czynnej służbie, jak i będących na zasłużonej emeryturze, również życząc wszystkim: zdrowia, pogody ducha, wszelkiej pomyślności oraz dalszej współpracy. Prezes Koła dziękując Panu Prezesowi Jakubcowi za życzenia, podziękował także za wieloletnią owocną współpracę ze stowarzyszeniem, czego wyrazem było wręczenie okolicznościowej statuetki. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, w dyskusji przy poczęstunku wspominano czas minionej służby oraz działalność Koła, co przedstawiamy na załączonych zdjęciach.
Sporządził informację: Bogusław Mazur
dn.14.05.2026r.









