W dniu 19 maja 2026 r. emeryci i renciści pożarnictwa zrzeszeni w Kole nr 9 przy KP PSP w Myszkowie brali udział w imprezie plenerowej DZIEŃ SENIORA, któraodbyła się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie. Dzień Seniora to wyjątkowe spotkanie z kulturą i tradycją mające na celu integrację i aktywizację starszej części społeczeństwa. W programie Dnia Seniora były między innymi: warsztaty taneczne, wokalne, gimnastyki baletowej, wykłady i prelekcje tematyczne, stoiska promujące zdrowie, strefa ruchu organizowaną przez Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. Dodatkowym atutem spotkania była również możliwość zaprezentowania się seniorów w krótkich, scenicznych występach artystycznych. Częścią kulminacyjną był występ Zespołu „ŚLĄSK’’. Po zakończonych występach artystycznych udaliśmy się na obiad. W wolnym czasie część osób udała się do pobliskiego monumentalnego neogotyckiego Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa zaprojektowanego przez Ludwika Schneidera.
W drugiej części pobytu wspólnie z przewodnikiem zwiedzaliśmy zabytkowy pałac – siedzibę zespołu oraz okalający pałac malowniczy, rozległy park. Od 1953 roku Pałac jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Tutaj toczy się całe życie Zespołu. W pałacowych salach odbywają się zajęcia artystyczne, koncerty kameralne i imprezy okolicznościowe. W zabytkowych wnętrzach mieszczą się również biura Instytucji. Na dziedzińcu pałacu stoi „Ławeczka profesorska” – pomnik Profesora Stanisława Hadyny, założyciela Zespołu i jego wieloletniego dyrektora. Profesor siedzi na ławeczce, pali fajkę i trzyma w ręku nuty słynnej pieśni „Helokanie”. Pomnik stoi na dziedzińcu od 2006 roku.
W dniu 08 maja 2026r odbyło się uroczyste Zebranie Olsztyńskiego Koła ZEiRP RP z okazji Dnia Strażaka w Restauracji Villa Pallas (Horyzonty)
Naszą imprezę zaszczycili swoją obecnością: – Zastępca Komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie st. bryg. Tomasz Ostrowski – Komendant Miejski PSP w Olsztynie bryg. Łukasz Jasiński – Prezes Oddziału Wojewódzkiego ZEiRP RP w Olsztynie Grzegorz Matczyński – Prezes Honorowy ZOW ZEiRP RP w Olsztynie Tadeusz Jakubik
– Dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP w Olsztynie Maciej Jasiński
Prezes ZEiRP RP koła w Olsztynie Andrzej Kiernozek przywitał wszystkich uczestników spotkania a w szczególności nasze Panie oraz zaproszonych gości i życzył im udanej zabawy. Oficjalnie przywitaliśmy nowoprzyjętych członków naszego koła, zostały im wręczone legitymacje i znaczki związku. Nowi członkowie naszego koła to:
Karnacewicz Maciej
Wyrzykowski Paweł
Nowicki Wiesław
Łukaszewicz Piotr
Następnie wręczyliśmy wyróżnionym członkom naszego związku odznaki za Zasługi dla ZEiRP RP. Wyróżnieni to:
Grzegorz Grygorowicz
Marek Świrski
Wiesław Sajda
Odznaki wręczali: Prezes Oddziału Wojewódzkiego ZEiRP RP w Olsztynie Grzegorz Matczyński, Komendant Miejski PSP w Olsztynie bryg. Łukasz Jasiński, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie st. bryg. Tomasz Ostrowski. Następnie głos zabrali Zaproszeni goście – Złożyli życzenia w szczególności zdrowia, dalszej dobrej współpracy oraz miłej zabawy. Po części oficjalnej przystąpiliśmy do świętowania. Atmosfera była bardzo miła i wesoła, jedzenie stanowiły potrawy grillowe, ciasto, napoje, kawa i herbata. Reszta należała do inwencji własnej zgromadzonych uczestników spotkania. Nasze świętowanie Międzynarodowego Dnia Strażaka rozpoczęliśmy w dniach 1- 4 .05.2024r zapalając znicze na grobach zmarłych członków naszego koła oraz pod pomnikiem „STRAŻAKOM POLEGŁYM W AKCJI”.
Bardzo wysoka frekwencja (76 osób) potwierdza sens organizowania takich spotkań. Te uroczystości są wyrazem szacunku i uznania dla Emerytów i Rencistów za lata służby.
Opracował: Sekretarz Wojciech Jeznach. Prezes Andrzej Kiernozek
Dnia 12 maja 2026 r. grupa 49 emerytów i rencistów z małżonkami z Koła ZEiRP RP z Białej Podlaskiej dla uczczenia Dnia Strażaka i Dni Ochrony Przeciwpożarowej, tradycyjnie jak co roku wybrała się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą po ziemi lubelskiej.
Pierwszym przystankiem naszej wyprawy była niewielka miejscowość Hniszów w gminie Ruda-Huta powiat Chełm. To właśnie tutaj jest najpotężniejszy na Lubelszczyźnie ponad 1000-letni Dąb Bolko, Jak głosi legenda w jego cieniu odpoczywał podczas wyprawy na Kijów w 1018r. sam Bolesław Chrobry ówczesny książę, a później król Polski. Obecnie dąb ma prawie 9 m obwodu, 25 m wysokości , a rozpiętość korony wynosi 35 m. Korona jest regularna i symetryczna. W roku 2015 Dąb Bolko uzyskał tytuł „Drzewa Roku” w ogólnopolskim konkursie. Pod dębem przywitali nas zaprzyjaźnieni koledzy emeryci z Chełma, a kolega Jerzy Brzozowski przedstawił historię tego miejsca. Ze względu na wczesny wyjazd i dość długą drogę /roboty drogowe/, wspólnie posililiśmy się kiełbaską na gorąco, herbatą, kawą i co tam kto miał. Moja uwaga, jeśli ktokolwiek będzie na ziemi Chełmskiej warto odwiedzić to miejsce. Kolega Jerzy pilotował naszą wycieczkę do Chełma, a konkretnie do zabytkowej kopalni kredy. Po korytarzach kopalnianych na głębokości od 14 do 16 m oprowadzał nas przewodnik, informując szczegółowo o okresie ich powstania. Jest to unikatowy w skali europejskiej wielopoziomowy labirynt korytarzy wydrążonych bezpośrednio pod miastem. Eksploatacja kredy rozpoczęła się w (XIII w) w średniowieczu. Mieszkańcy Chełma drążyli podziemne korytarze i komory pod swoimi domami, tworząc małe rodzinne kopalnie. Prace górnicze zaczęły zagrażać bezpieczeństwu miasta, tworzyły się zapadliska. W 1845 roku Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych zabroniła podkopywania miejskich zabudowań, co doprowadziło do wygaszania eksploatacji. Pierwsze zorganizowane trasy dla turystów powstały w latach 1937-1939. W 1995 r. chełmskie podziemia wpisano do rejestru zabytków. Z labiryntami wiąże się lokalna legenda o duchu „Bieluchu”. Trasa turystyczna ma około 2 km długości, panuje tu przez cały rok temperatura ok. 9 st. C oraz wysoka wilgotność powietrza.
Droga z zabytkowej kopalni kredy do Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie – jednej z najważniejszych zabytków sakralnych we wschodniej Polsce, położonej na Górze Chełmskiej – zajęła nam około 10 minut. Tam czekał już przewodnik. Omówił historię obecnej bazyliki. Początkowo w miejscu bazyliki znajdowała się cerkiew prawosławna, której fundatorem był ok.1256 r. król Rusi Daniel Romanowicz. W 1596 r. Świątynia została katedrą unicką, Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, rozebrana, a w 1756 r. zakończono rozbudowę. W 1802 r. Świątynia spłonęła, a w 1828r. odbudowano ją nadając elewacjom zewnętrznym formy neoklasyczne. Fundusze pochodziły ze skarbu Królestwa Polskiego. Po kasacie unii w 1875 r. zamieniona na sobór prawosławny. W 1940r. Katedra została przekazana przez niemieckie władze okupacyjne prawosławnym Ukraińcom. 24 sierpnia 1944 r. przekazano ponownie katolikom i przywrócono funkcję rzymskokatolickiego kościoła parafialnego. W 1988 r. Papież Jan Paweł II nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej. Całe podziemia to miejsca pochówku, krypty, do dzisiaj nie całe podziemia zostały odkryte. Wieża widokowa, w której umieszczone są trzy dzwony (dwa po 2000 kg i jeden ważący 3 tony. Z wieży wspaniały widok panoramy Chełma i pobliskich miejscowości. Na górze za bazyliką i wieżą znajduje się kopiec niewiadomego pochodzenia, tam prowadzone są prace archeologiczne. Prawdopodobnie są to ruiny zamku Daniela.
W drodze powrotnej do autokaru zwiedziliśmy kościół Parafialny Rozesłania Świętych Apostołów Jest to późnobarokowy kościół. Szczególną uwagę należy zwrócić na kolekcję obrazów Szymona Czechowicza XVIII-wiecznego malarza, zdobiące nawy boczne i ołtarze. Po zakończonym zwiedzaniu, autokarem udaliśmy się w drogę powrotną, gdzie w restauracji Avangarda w Wisznicach czekał na nas posiłek. Po krótkim wystąpieniu Prezesa Koła Wiesława Tomczuka i złożeniu życzeń z okazji Dnia Strażaka, wręczeniu dyplomów jubileuszowych i podziękowań, wspólnie rozpoczęliśmy strażacką biesiadę kończącą naszą wyprawę.
Prezes w imieniu zarządu, jak i wszystkich uczestników wycieczki podziękował Zarządowi Koła ZEiRP RP w Chełmie za pomoc w przygotowaniu wycieczki i fachową opiekę okazaną naszej grupie.
opracowanie i fotografie
Andrzej Mincewicz
OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA
W dniu 4 maja 2026 roku przed Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Opolu odbyła się uroczystość upamiętniająca strażaków, którzy poświęcili swoje życie w służbie Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. W wydarzeniu uczestniczyła delegacja Państwowej Straży Pożarnej pod przewodnictwem zastępcy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotra Dudka oraz prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Opolu Ryszarda Sajkowskiego oraz prezesa Koła nr 11 w Opolu Aleksandra Połoszczańskiego.
Delegacja oddała hołd pod tablicami pamiątkowymi poświęconymi strażakom Śląska Opolskiego poległym w powstaniach, ofiarom obozów koncentracyjnych oraz wszystkim strażakom województwa opolskiego, którzy oddali życie, ratując innych.
W ramach obchodów odwiedzono także groby zmarłych strażaków, którzy odeszli na wieczną służbę. Na ich mogiłach zapalono znicze, wyrażając pamięć i szacunek dla ich wieloletniej służby oraz poświęcenia.
W dniu 08 maja 2026 roku z okazji obchodów „Dnia Strażaka 2026” w restauracji „Leśna”, odbyło się spotkanie emerytów i rencistów pożarnictwa Komendy Miejskiej PSP w Gliwicach.
Wśród zaproszonych gości na uroczystość przybył:
– Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP kol. Roman Szłapa,
– przedstawiciel Komendanta Miejskiego PSP w Gliwicach, Dowódca JRG Gliwice st.kpt. Wacław Zubel.
Prezes Koła nr 3 kol. Adam Połonowski przywitał wszystkich przybyłych uczestników i złożył im z okazji strażackiego święta najserdeczniejsze życzenia pomyślności i zdrowia. Przedstawił również program czerwcowej wycieczki oraz plan organizowanych imprez w roku 2026.
Następnie zabierając głos, do życzeń dołączyli się : st.kpt. Wacław Zubel oraz kol. Roman Szłapa.
W trakcie uroczystości Prezes ZOW Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP kol. Roman Szłapa w asyście Prezesa Koła nr 3 kol. Adama Połonowskiego oraz Dowódcy JRG Gliwice st.kpt. Wacława Zubela wręczyli odznaki „Zasłużony dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP”
Odznaczeni zostali:
– kol. Albert Bieniek
– kol. Jan Glogowski
– kol. Ernest Knopek
– kol. Józef Kondziela
Następnie wręczono okolicznościowe statuetki św. Floriana dla:
– kol. Zbigniew Klesyk
– kol. Henryk Serafiniak
Całe spotkanie przebiegło w super miłej atmosferze. Wysoka frekwencja uczestników potwierdza sens organizacji takich okolicznościowych spotkań. Organizowanie tych uroczystości są wyrazami największego szacunku i uznania dla wszystkich emerytów i rencistów pożarnictwa za lata ich służby.
Tegoroczne powiatowe obchody Dnia Strażaka w Kwidzynie odbyły się w dniu 8 maja. Impreza połączona była z uroczystym otwarciem zmodernizowanego budynku strażnicy komendy powiatowej PSP w Kwidzynie oraz przekazaniem kluczy do biura Koła ZEiRP RP.
PODZIEKOWANIE
Szanowny Panie Komendancie,
po 12 latach działalności Koła ZEiRP RP w Kwidzynie otrzymaliśmy pomieszczenie przeznaczone na nasze biuro. Jest to dla nas wydarzenie niezwykle ważne i symboliczne, dlatego pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego utworzenia i przekazania.
Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do Pana Komendanta za życzliwość, wsparcie oraz zrozumienie potrzeb środowiska emerytów pożarnictwa. Dziękujemy również wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia.
Fakt utworzenia biura został dostrzeżony i doceniony przez Wojewodę Pomorską oraz Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego PSP, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem
i potwierdzeniem, że działalność naszego Koła ma istotne znaczenie dla środowiska strażackiego.
Wierzymy, że nowe biuro stanie się miejscem integracji braci strażackiej, spotkań, wymiany doświadczeń oraz kultywowania tradycji i wartości, które przez lata towarzyszyły naszej służbie. Będzie ono również przestrzenią budowania więzi międzypokoleniowych i dalszej aktywności emerytów pożarnictwa.
Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli tę inicjatywę.
Z wyrazami szacunku
Koło Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Kwidzynie
Tekst: Czesław Olejnik
Zdjęcia: KP PSP w Kwidzynie
P.S.
Nie omieszkam poinformować, że w uroczystości udział wzięli także członkowie prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZEiRP RP w Gdańsku z V-ve Prezesem Krzysztofem Bartczakiem na czele, za co im także serdecznie dziękuję.