Orzeczenia o niepełnosprawności z dłuższymi terminami ważności
01.08.2024
Terminy ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostaną wydłużone o maksymalnie 6 miesięcy – wynika z nowelizacji, którą podpisał w tym tygodniu prezydent Andrzej Duda. Zmiana odnosi się do orzeczeń, które mają wygasnąć 30 września br. W praktyce zachowanie ciągłości statusu osoby niepełnosprawnej jako pracownika będzie też korzystne dla pracodawców.
Nowelizacja zniweluje negatywne efekty upływających 30 września 2024 r. terminów ważności orzeczeń wydłużonych ustawą z 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Warunkiem ma być złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia.
„Zawarte w ustawie rozwiązania umożliwiają zachowanie statusu osoby niepełnosprawnej przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia, a tym samym zabezpieczają te osoby przed utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia” – tłumaczy prezydencka kancelaria.
Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy, co pozwoli na zachowanie ciągłości w statusie osoby niepełnosprawnej oraz dalsze korzystanie z systemu ulg i świadczeń. Będzie to korzystne także dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne.
Jednocześnie nowela wydłuży termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia w związku z upływem terminu jego ważności z dotychczasowych 30 dni na 2 miesiące. W przypadku osób poniżej 16. roku życia termin zostanie wydłużony do 3 miesięcy.
Zmiany wprowadza ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja została 30 lipca br. podpisana przez prezydenta.
Nowe przepisy wejdą w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Z nowelizacją można się zapoznać tutaj.
mp