Statkiem po trawie
Zachwyceni w roku ubiegłym pięknem i historią Ziemi Warmińsko- Mazurskiej w 2023 roku postanowiliśmy kontynuować poznawanie tamtych terenów. I tak dnia 23 czerwca o godz. 7 z przed budynku KM PSP w Lublinie pod kierunkiem Prezesa ZOW ZEiRP RP w Lublinie kol. Stanisława Marek odjechał autokar 48 osobami na wycieczkę na teren województwa pomorskiego. Uczestnikami wycieczki są emeryci i renciści z członkami rodzin z kół Lubelszczyzny. W okolicy Puław, gdy wszyscy uczestnicy zajęli miejsca, Prezes zapoznał z programem eskapady. Podróż do miejsca przeznaczenia przebiegała sympatycznie i bezpiecznie. Pierwszym etapem był Grunwald, gdzie oczekiwał przewodnik, znany już nam Jan Żebrowski. Po obejrzeniu eksponatów muzealnych w Stębarku, przy drobnym deszczyku przeszliśmy na wzgórze obejrzeć panoramę pola bitewnego. Po zakończeniu „grunwaldzkiej przygody” bez strat w ludziach nastąpił przejazd do Komturii Ostródzkiej. Tutaj oczywiście, wypad do zamku tylko na dziedziniec, bo poniedziałek. Spacer obok amfiteatru brzegiem jeziora drwęckiego, pół godziny dla siebie i odjazd do Elbląga. Zwiedzamy katedrę część kanału z historią jego mostów i wizją na przyszłość /port na kanale,/ oraz piękną nową starówkę. Jako, że jest dobrze, po południu obieramy kierunek na Malbork, tutaj jest nasza baza wypadowa. Zakwaterowanie w obiekcie AMW internat oficerski „DEDAL”, pokoje dwuosobowe na parterze. Wyżywienie smaczne i świeże.
Drugi dzień /sobota/ wyjazd do Fromborka, mała turystyczna, spokojna osada nad Zalewem Wiślanym słynąca z pobytu Kopernika Mikołaja /tam też zmarł/ oraz najstarszej wieży wodnej /dzisiaj widokowa na Zalew/ oaza ciszy i spokoju. Po krótkim wypoczynku na lokalne lody wyjeżdżamy do Buczyńca, pogodę mamy wymarzoną, tutaj okrętujemy się na statek żeglugi rzecznej by po przez poszczególne pochylnie /pięć/popłynąć do Elbląga kanałem noszącym imię tego miasta. Wiele osób z nas po raz pierwszy spotkało się z tą unikatową na świecie trasą wodno-lądową bez przesiadki. Tak sobie płynęliśmy wodą, trawą, wodą, trawą a to już duża atrakcja dla uczestników rejsu. Podziwom nie było końca a już pokonanie jeziora Drużno z Rezerwatem ptactwa wodnego budziło największy zachwyt i zapierało dech w piersiach. Pięć godzin atrakcji i obcowania z przyrodą minęło szybko, powrót do bazy.
Trzeci dzień /niedziela/. Przy pięknej pogodzie wyjazd do Gdańska. Zwiedzanie rozpoczynamy od Westerplatte, chwila zadumy przy poznawaniu burzliwych dziejów 1939 roku. Na tablicy Obrońców wiele znajomych nazwisk ale tylko nazwiska bez powiązań. Pozostałości obiektów robią wrażenie. Wspólna fotografia i wyjazd do Gdańska, tutaj zwiedzamy: stare miasto tj. nabrzeże Martwej Wisły, żuraw, ul. Mariacką, Piwną. Długą, Dwór Artusa, Neptuna. Kolejny etap to Muzeum II wojny światowej. Warto zwiedzić, bo i nowocześnie i medialnie.
Po powrocie na kwaterę, obiad i o 17 wyjazd do Centrum Kultury i Wypoczynku MOSiR w Malborku gdzie pod stylowym zadaszeniem mieliśmy spotkanie integracyjne przy grillu. Były toasty, śpiewy, anegdoty, wesoło i sympatycznie czas minął i po 22 do sypialni
W poniedziałek 26.06 po śniadaniu o godz. 9 spotkanie z przewodnikami na zamku niskim w Malborku gdzie w 2 grupach zwiedzaliśmy zielonym szlakiem ten największy na świecie murowany obiekt zamkowy mający ponad 600 letnią historię, nieraz ponurą.
Droga powrotna upływała szybko. W okolicach Mławy był smaczny obiad za 32 zł/os. Zmęczeni ale pełni wrażeń ok19,30 w Lublinie opuszczaliśmy autokar dziękując kierowcy za bezpieczną jazdę i wyrozumiałość.
DZIĘKUJEMY też Prezesowi STANISŁAWOWI, za organizację od początku do końca tej wycieczki. Przewodnik Jan Zebrowski z Ostródy również zasługuje na duże Dziękuje.
Bogatą dokumentację fotograficzną dla uczestników wycieczki wykonał Zbigniew Łaziuk – Sekretazr ZOW ZEiRP RP w Lubilinie.
Opracował uczestnik: Jerzy Brzozowski