Wycieczka do Czech seniorów z Prudnika
17 czerwca 2023 r. zarząd prudnickiego Koła ZEiRP RP zorganizował jednodniową wycieczkę do Czech na trasie Prudnik – Broumov – Mezimesti – Skalne Miasto/Adrszpaskie Skały/ – Prudnik. Z naszej oferty skorzystały koleżanki i koledzy także z kół- opolskiego i kędzierzyńsko- kozielskiego oraz dwie Panie Marie spoza naszego Związku. Po zajęciu miejsc w autokarze „ujawnił się” nasz kwatermistrz wycieczki – Andrzej, który proponował uczestnikom świeży chlebek z własnymi wyrobami smalczykim i ogórkami, które konsumującym bardzo smakowały. Na trasie do Broumowa, mijaliśmy Nysę , Paczków, Otmuchów, Złoty Stok, Kłodzko. O ciekawej historii i zabytkach tych miast oraz regionu Śląska w sposób bardzo barwny i obrazowy opowiadał nasz etatowy pilot Pan Marcin.
W Broumowie – perle baroku, na Pograniczu Kłodzkim zwiedziliśmy Klasztor Benedyktynów pod wezwaniem św. Wojciecha oraz Drewniany Kościół Najświętszej Marii Panny. W klasztorze – zwiedzanym z czeską przewodniczką – dostępne są zabytkowe wnętrza, biblioteka, refektarz, kościół klasztorny z obrazami V. Reinera i kopią słynnego Całunu Turyńskiego oraz ogród klasztorny. Klasztorna biblioteka jest jedną z najlepiej zachowanych w Czechach i zawiera około 17000 woluminów. W kościele klasztornym znajduje się zabytkowa kopia Całunu Turyńskiego z 1651 roku. Płótno to znaleziono w 1999 roku w kościele klasztornym nad kaplicą Świętego Krzyża, zamknięte w drewnianej skrzyni ze złoconą sztukaterią w kształcie wieńca i napisem Sancta Sindon. Na całym świecie znajduje się około 40 takich kopii, ale tylko ta jedna w Europie Środkowej. Obecnie w klasztorze nie ma ani jednego zakonnika ze zgromadzenia benedyktynów.
Drewniany Kościół Najświętszej Marii Panny
Unikalny kościół cmentarny Najświętszej Marii Panny jest najstarszą drewnianą budowlą sakralną nie tylko w Czechach, ale także w Europie Środkowej. Został założony w XIII wieku, później spalony przez husytów i odbudowany przez benedyktynów po 1459 roku. Stropy i ściany wewnętrzne pochodzą z XV i XVI wieku, a barokowe wyposażenie z drugiej połowy XVII wieku. Ten jednonawowy kościół jest wyjątkowy również pod względem technologii wykonania. Do budowy konstrukcji z muru pruskiego i masywnych belek dębowych nie użyto ani jednego gwoździa.
Następnie przejechaliśmy do Mezimesti, gdzie zjedliśmy obiad i udaliśmy się do Skalnego Miasta. Tysiące skalnych wieży, oszałamiająca przyroda i zapierające dech widoki. Po wejściu do narodowego rezerwatu przyrody Skał Adrszpasko-Teplickich, znaleźliśmy się w zupełnie innym świecie. W tym niezwykłym miejscu najwyższa forma skalna Kochankowie osiąga wysokość 81,4 metrów, a imponujący Wielki Wodospad spada z hukiem 16 metrów w dół. Natomiast najwęższe przejście między skałami ma tylko 50 centymetrów szerokości. Skały Adrszpasko-Teplickie są największym miastem skalnym o najdzikszym charakterze w Europie Środkowej. 31 sierpnia 1790 roku do skalnego miasta wybrał się Johann Wolfgang Goethe. Ten wybitny poeta interesował się także botaniką i geologią i bloki skalne w Adrszpachu niezwykle go fascynowały. Na pamiątkę jego wizyty zarząd rezerwatu zlecił wykonanie popiersia poety, które zostało uroczyście odsłonięte 10 lipca 1932 roku. Znajduje się przy wejściu do Wielkiego wodospadu. Deszcz, który zaskoczył nas w tym tajemniczym miejscu spowodował, że, tylko część najbardziej „wodoodpornych uczestników” wycieczki przeszła z naszym przewodnikiem całą turystyczną trasę.
W drodze powrotnej czas umilali nam mistrzowie gitary – Piotr i akordeonu Joachim. Wracaliśmy do Prudnika w dobrych humorach z piosenką na ustach.
Po dniu pełnym wrażeń ok. godz. 21.00 wróciliśmy do Prudnika, snując już plany na następną wycieczkę.