Zarząd Główny Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP

Zarząd Główny Związku Emerytów
i Rencistów Pożarnictwa RP

Legitymacja emeryta i rencisty. Jakie zniżki przysługują?

Legitymacja emeryta daje seniorom możliwość skorzystania z wielu zniżek. Od 1 stycznia 2023 roku wchodzą w życie zmiany dotyczące tego dokumentu. Czego będą dotyczyć? Wyjaśniamy.

Legitymacja emeryta i rencisty to dokument w postaci plastikowej karty przypominającej dowód osobisty. Dzięki legitymacji seniorzy mogą skorzystać z wielu zniżek i ulg. Już niedługo nie będzie konieczności noszenia ze sobą fizycznej karty. Objaśniamy, o co chodzi i w jaki sposób można ubiegać się o nową formę dokumentu.

Legitymacja emeryta i rencisty. Jakie zniżki przysługują?

Legitymacja emeryta i rencisty upoważnia do wielu zniżek i ulg. O dokument mogą się starać osoby z przyznanym prawem do emerytury, renty lub nauczycielskim świadczeniem kompensacyjnym. Jej posiadanie wiąże się z dodatkowymi korzyściami tj.:

  • Zniżki w komunikacji miejskiej,
  • Zniżki na leki,
  • Zwolnienie z części opłat podczas rehabilitacji,
  • Zniżki na wejście do ośrodków uzdrowiskowych,
  • Zniżki w ośrodkach kultury, teatrach lub kinach,
  • Odliczenie od podatku kosztów (więcej niż 100 zł) leków przepisanych przez lekarza.

Zmiany w legitymacji dla seniorów. Wchodzą w życie 1 stycznia 2023 roku

Zmiany, które wchodzą w życie, mogą okazać się sporym ułatwieniem. Od 1 stycznia 2023 roku legitymację będzie można otrzymać również w formie elektronicznej. Wystarczy skorzystać z aplikacji mObywatel i dodać ją do wirtualnego portfela. Seniorzy nie będą musieli nosić ze sobą plastikowej karty. Dokument będzie można okazać za pomocą swojego smartfona. Dotychczas wydane legitymacje zachowają ważność.  Nowa wersja legitymacji będzie wydawana bezpłatnie, a wniosek należy złożyć w ZUS.

Informację dostarczył kol. Albin Piątkowski