Zarząd Główny Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP

Zarząd Główny Związku Emerytów
i Rencistów Pożarnictwa RP

Lubelski Dzień Strażaka 2023

Dzień 12 maja 2023 roku był wyjątkowym świętem strażackiej braci na Lubelszczyźnie.  W Lublinie odbywały się Wojewódzkie Obchody „Dnia Strażaka” połączone z 150 rocznicą powstania straży w Lublinie.

Program obchodów obejmował  

Uroczystą Mszę Świętą w Archikatedrze Lubelskiej w intencji strażaków i ich rodzin. Mszę koncelebrował metropolita lubelski abp Stanisław Budzik oraz kapelani straży w tym Wojewódzki kapelan prawosławny ks. dr Jarosław Szczur

Przy pięknej słonecznej pogodzie kolumna z orkiestrą OSP, kompanią honorową, sztandarami oraz gośćmi przemaszerowała ok. 3 km na Plac Teatralny, gdzie znajdowała się okolicznościowa wystawa i pokazy sprzętu strażackiego

Kolejnym akcentem była GALA w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego podczas której medialnie pokazano historię lubelskiej straży, przeplataną muzycznie przez kwartet symfoniczny Filharmonii. Zasłużeni strażacy otrzymali odznaczenia im. św. Floriana oraz medale za wysługę lat nadane przez Prezydenta RP.

Gospodarze uroczystości: Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie nadbryg. Grzegorz Alinowski oraz Komendant Miejski PSP w Lublinie st. bryg. Marek Fiutka otrzymali Dyplomy oraz odznaczenia nadane przez Urząd Marszałkowski, Wojewodę Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin.

Na uroczystość została zaproszona 90 osobowa grupa emerytów i weteranów pożarnictwa, wśród których większość stanowili członkowie naszego związku. Nie wszyscy dojechali, szczególnie leciwi.

Ponadto gośćmi obchodów byli: parlamentarzyści, Komendant Główny PSP gen. bryg, Andrzej Bartkowiak, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Samorządowcy, Delegacja strażaków z Ukrainy, Członkowie OSP.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że podczas Mszy jak i w późniejszych wystąpieniach gości oraz ze strony organizatorów padło wiele ciepłych słów skierowanych do seniorów i weteranów służby pożarniczej. Było nam miło, że się o nas pamięta, bo wielu z nas służbę kończyło pod koniec XX wieku.

Opracował: Jerzy Brzozowski