Zarząd Główny Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP

Zarząd Główny Związku Emerytów
i Rencistów Pożarnictwa RP

REGIONALNE – INTERGRACYJNE SPOTKANIE OKOLICZNOŚCIOWE

         Zarząd Koła ZEiRP R.P. w Zamościu był współorganizatorem w dniu 15 września 2023 r. regionalnego, integracyjnego spotkania okolicznościowego członków Kół ZEiRP R.P. z terenu byłego woj. zamojskiego t.j. z Biłgoraja, Hrubieszowa, Tomaszowa Lubelskiego i Zamościa. Spotkanie rozpoczęto od  zwiedzenia Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu, w czasie którego przewodnik w przejmujący i patetyczny sposób przedstawił historię obozu. Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu był ośrodkiem eksterminacji ludności żydowskiej, w którym od marca do grudnia 1942 r. wymordowano około 450 tysięcy osób. Był on pierwszym ośrodkiem, gdzie do eksterminacji ludzi wykorzystano stacjonarne komory gazowe. W części końcowej zwiedzania, będący z nami najstarszy członek z Koła Zamość /96 lat/ i jednocześnie pochodzący z tej właśnie miejscowości płk w st. spocz. Mieczysław Skiba opowiedział o pożarze jaki wybuch w październiku 1942 r. w stajni, w której komendant obozu trzymał konie. W odwecie za pożar Niemcy zamordowali 53 osoby z pobliskich miejscowości. Przedstawił także obraz i skutki pożaru, jaki zaistniał w lipcu 1944 r, gdzie w wyniku bombardowania zniszczono niemiecki pociąg                       z amunicją stojący na stacji Bełżec, a wraz z nim dworzec kolejowym dziesiątki domów i gospodarstw z zabitymi i rannymi mieszkańcami.

         Po zwiedzeniu muzeum uczestnicy spotkania udali się do miejscowości Rebizanty gmina Susiec, gdzie na utworzonej wysepce na rzece Tanew mieści się ośrodek KP PSP Tomaszów Lubelski. Tą część spotkania rozpoczęto od wręczenia przez Wiceprezesa ZOW ZEiRP RP w Lublinie kol. Marka Dziedzica  3 odznak „Zasłużony dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa R.P.” członkom Koła Tomaszów Lubelski. Okolicznościowy grawerton i dyplom otrzymał także Prezes Honorowy Koła w Tomaszowie kol. Piotr Grząśko. Następnie historię swojej służby z elementami patriotycznymi i odwołującymi się szacunku do służby i munduru przedstawił niestrudzony oraz pełen werwy           i zapału płk w st. spocz. Mieczysław Skiba. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Komendant Powiatowy PSP w Tomaszowie Lubelskim st. bryg. Mirosław Michoński, Komendant Powiatowy PSP w Biłgoraju bryg. Dariusz Gęborys, Prezesi Honorowi Kół w Zamościu kol. Edward Wisz, w Biłgoraju kol. Anatoliusz Komanowski, w Tomaszowie Lub. kol. Piotr Grząsko.

         Sympatyczne spotkanie przy ognisku uświetniali członkowie Koła Zamość, którzy „wyposażeni” byli w instrumenty muzyczne. Był czas na niekończące się wspomnienia z lat przebytej służby i koleżeńskie pogawędki. Jak zawsze atmosfera takiego spotkania była bardzo koleżeńska i sympatyczna. Uczestnicy spotkania dziękowali zarządowi i członkom Koła w Tomaszowie Lubelskim, którzy znakomicie wywiązali się z roli gospodarza tego wydarzenia i zadbali w wszystkie szczegóły z nim związane.

         O godz. 1800  uczestnicy spotkania uczcili minutą ciszy śmierć druhów strażaków z jednostki OSP Żukowo pow. Kartuzy, którzy zginęli w tym dniu, w drodze do zdarzenia.

Tekst: Roman Popajewski

 Foto:  Ryszard Kijowski