Zarząd Główny Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP

Zarząd Główny Związku Emerytów
i Rencistów Pożarnictwa RP

Warmia i Mazury

        W dniach 29.09 – 2.10. 2022 r. ZOW ZEiRP RP w Lublinie, zorganizował wycieczkę dla emerytów i rencistów na Warmię i Mazury. Organizację wyjazdu powierzył Biuru Podruży Cool Tuor w Lublinie.

        Wyjazd z Lublina nastąpił o godz. 5 rano. Od chwili wyjazdu uczestnikom wycieczki towarzyszył deszcz i przewodnik turystyczny po Warmii i Mazurach Pan Jan Żebrowski, znawca i mieszkaniec tamtych okolic, który przez całą trasę opowiadał ciekawostki  nie tylko turystyczne.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy bazylikę i miejsce objawień w Gietrzwałdzie oraz lokalne atrakcje pamiętające referendum na tych terenach. Kolejnym etapem był Lidzbark Warmiński. Zachwyt budziły: oranżeria biskupa Krasińskiego, kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, zamek biskupów warmińskich stare miasto. W drodze na kwaterę – Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy w Bęsi, zwiedziliśmy kościół w Stoczku Klasztornym – miejsce uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od Krzyża św. Brunona, następnie była potężna twierdza Boyen, most obrotowy i port oraz spacer po starym mieście.

Trzeci dzień rozpoczął koncert organowy w Sanktuarium Maryjnym w św. Lipce po którym wysłuchaliśmy historii zdarzeń, powstania i kultu tego miejsca, Interesujące było zwiedzenie muzeum sanktuaryjne  w św. Lipce. Ostatnim punktem tego dnia był Kętrzyn, bazylika św. Jerzego i muzeum regionalne.

Ostatniego dnia odwiedziliśmy Mrągowo , gdzie oglądaliśmy muzeum sprzętu wojskowego piękny port jachtowy. W Mikołajkach oglądaliśmy z oddali jeden z hoteli Gołębiowski oraz spacer po promanadzie. Ostatnim punktem wycieczki było Ruciane Nida gdzie na koszt organizatora spożyliśmy regionalne pierogi z mięsem. I w tym czasie zaczęło kropić z chmur. Przez cały pobyt od przybycia była piękna słoneczna pogoda.

Zmęczeni ale zadowoleni w pełnym składzie / 48 osób/ wróciliśmy ok. 20 tej do Lublina. Pozostały wspomnienia i fotografie. Przewodnik Jan Zebrowski posiada ogromną wiedzę, jest kompetentny, przyjazny i wyrozumiały. Dziękujemy Ci Janku

Oprac. Jerzy Brzozowski – uczestnik,

Foto: Jerzy Brzozowski i Ryszard Łagoda- uczestnik