Zarząd Główny Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP

Zarząd Główny Związku Emerytów
i Rencistów Pożarnictwa RP

Wycieczka do CHORWACJA – DRAMALJ

        W dniach 10-19 wrzesień 2021r. odbyła się wycieczka do Chorwacji – Dramalj zorganizowana przez koło nr 8 ZEiRP RP w Częstochowie.

Z programu wycieczki zrealizowaliśmy:

  • Wycieczkę do miejscowości Krk (stolica wyspy) na wyspie Krk. Podziwialiśmy twierdzą Kastel, gdzie latem organizowane są koncerty oraz inne imprezy kulturalne. Samo centrum miasta otoczone jest murami obronnymi, tu znajduje się też główny punkt miasteczka – Vela Placa – plac pełen kawiarni i restauracji.
  • Całodniową wycieczkę do miejscowości Rovinj – Pula, miasta zwanego „Małą Wenecją”, zwiedzaliśmy barokową bazylikę św. Eufemii. Następnie zwiedzaliśmy Puli  stolicę Istrii, podobnie jak Rzym jest położona na siedmiu wzgórzach (Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondipola i Pra Grande) w południowej części Istrii.
  • Rejs statkiem na wyspę Krk do miejscowości Vrbnik to malownicze, miasteczko leży na nadmorskim klifie na wyspie Krk, stromo schodzącym ku morzu. Z rosnących w okolicy winorośli produkuje się mocne wino Vrbnička žlahtina.
  • Kąpiele morskie i słoneczne, spacery po Crikvenicy.
  • Całodniową wycieczkę do miejscowości Rijeka – zwiedzaliśmy piękne, portowe i malowniczo położone u podnóża masywu Risnjak miejscowości. Spacerowaliśmy eleganckim deptakiem Korzo z wieżą zegarową, zwiedzaliśmy kościóła  Vida z XVII wieku oraz zabytkowe kamienice i pałace.
  • Wycieczkę do Selce – spacerowaliśmy po klimatycznym  miasteczku oraz plażowaliśmy  na urokliwej plaży z turkusową wodą. Selce są małą miejscowością turystyczną i portem położonym w lekko pochylonej ku morzu zatocze, 3 km na południowy – wschód od Crikvenicy.
  • Zwiedzanie Zagrzebia trzech  historycznych części miasta – Gornji Grad, Kaptol i Donji Grad ,  Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwieńczonej dwiema neogotyckimi dzwonnicami o wysokości 104 i 105 metrów, które stanowią wizytówkę i symbol miasta.  Zwiedzanie  kościóła św. Marka, Sabor, czyli gmach chorwackiego Parlamentu, Kamienną Bramę, zwiedzaniay kolejką Uspinjača – jedną z najkrótszych w Europie kolei linowo-terenowych.

 

Na tym skończyła się wielka przygoda po słonecznej Chorwacji –  Dramalj

Opis oraz zdjęcia wykonane przez osoby z Prezydium Koła