Zarząd Główny Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP

Zarząd Główny Związku Emerytów
i Rencistów Pożarnictwa RP

Wycieczka do Sztolni „Królowa Luiza’’

W dniu 10 maja 2025 r. został zorganizowany jednodniowy wyjazd do SZTOLNI KRÓLOWA LUIZA w Zabrzu. Program obejmował: wspólny wyjazd autokarem z placu KP PSP w Myszkowie do Zabrza, podziemny spływ Sztolnią Królowa Luiza, zwiedzanieParku Techniki Wojskowej oraz biesiadę w Niegowie.

Emeryci i renciści pożarnictwa z Myszkowa przeżyli niesamowitą przygodę, podczas podziemnego spływu łodziami sztolnią, ukrytą pod ulicami śląskiego miasta, w XIX-wiecznych, oryginalnych wyrobiskach dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i jednocześnie najdłuższej tego typu podziemnej trasie w górnictwie węglowym w Europie. Zwiedzanie połączone było z przejściem fragmentu podziemnych wyrobisk o długości ok. 1100 metrów. W trakcie przepływu łodziami pod samym centrum 170-tysięcznego miasta, spotkać było można legendarnego dla Górnego Śląska Skarbnika lub Utopka. Były tam, także podziemne porty, mijanki, w tle odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach wyjątkowy światłocień.  Nacieki wapienne, zazwyczaj podziwiane w jaskiniach, czy żywe rośliny, które z pomocą odrobiny sztucznego światła i 90% dawki wilgoci w powietrzu rosną prawie 40 metrów pod ziemią. Tego się nie zapomina!Podczas podziemnego zwiedzania uzyskaliśmy szereg interesujących informacji na temat zagrożeń, które utrudniały pracę górnikom w XIX wieku. To przede wszystkim dwa żywioły – ognia i wody, z którymi zmagali się ówcześni górnicy. Prawdziwą sztuką okazało się jednak ich ujarzmienie i wykorzystanie dla celów turystycznych.

Kolejnym punktem było zwiedzanie Parku Techniki Wojskowej, który powstał przy współpracy z Fundacją Techniki Wojskowej – Mała Armia „Grupa Śląsk”. Emeryci mogli podziwiać interesujące eksponaty wojskowe. Wśród nich: pojazdy gąsienicowe, transportery opancerzone, wojskowe samochody ciężarowe, wyrzutnie rakiet, a nawet czołgi T-34 i T-72, wykorzystywane w Wojsku Polskim w XX wieku. Park w praktyce jest profesjonalnie przygotowanym i ogrodzonym terenem do ekspozycji sprzętu zarówno na wolnym powietrzu, jak i w specjalnej hali o powierzchni 450 m kw. W hali znajdą się eksponaty narażone na szkodliwe działania warunków atmosferycznych oraz zaplecze sanitarne i biurowe. Sam Park utrzymany jest w stylu terenu jednostki wojskowej – „strzeże” go solidna brama wejściowa, a także wysoki betonowy mur z zasiekami z drutu kolczastego.

Wyjazd zakończył się przyjazdem do Niegowy, gdzie dzięki gościnności druhów Ochotniczej Straży Pożarnej odbyła się wspólna biesiada, przy suto zastawionym stole oraz wspólnym śpiewaniu piosenek biesiadnych przy akompaniamencie akordeonu.