Zarząd Główny Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP

Zarząd Główny Związku Emerytów
i Rencistów Pożarnictwa RP

Wycieczka Koła nr 9 przy KP PSP w Myszkowie

Wycieczka  Szczecin –Wolin – Ahlbeck.

W dniach 05-08-05. 2022 r. emeryci i renciści pożarnictwa zrzeszeni w Kole nr 9 przy         KP PSP w Myszkowie/woj.śląskie/ wyjechali na wycieczkę odwiedzając woj. zachodniopomorskie. 

W programie zwiedzania było: Szczecin stolica województwa , Świnoujście, Ahlbeck i Heringsdorf , Kamień Pomorski, Wolin i Międzyzdroje gdzie byliśmy zakwaterowani.

Szczecin

W pierwszym dniu wycieczki w godzinach dopołudniowych dotarliśmy do stolicy woj. Szczecina .Zwiedzanie rozpoczynamy od spaceru niezwykłą trasą turystyczną  urządzoną w poniemieckich schronach przeciwlotniczych i przeciwatomowych. Po zwiedzeniu schronu udajemy się w kierunku Starego Miasta tam jest usytuowana Bazylika Archikatedralna św. Jakuba drugi pod względem wysokości kościół w Polsce. Po zwiedzeniu wnętrza Bazyliki udajemy się windą na taras widokowy z którego rozprzestrzenia się wspaniały widok na całe miasto. Ostatnim punktem zwiedzania miasta w tym dniu są Wały Chrobrego –na usypanym wale utworzono taras około.500 m długości przy którym zlokalizowane są :Wyższa Szkoła Morska, Muzeum Narodowe Teatr Współczesny. Z wałów roztacza się wspaniała panorama na port.

Świnoujście- Ahlbek i Heringsdorf

W drugim dniu udajemy się do Świnoujścia. Jest to jedyne miasto w Polsce położone na wyspach. Zwiedzanie rozpoczynamy od Fortu Gerharda. Fort  jest jednym z najlepiej zachowanych pruskich fortów nabrzeżnych w Europie, jest jednym z niewielu gdzie turyści mogą na chwilę na własnej skórze poczuć smak wojskowej służby. Spacer po promenadzie –to popularny wśród turystów deptak. Przy promenadzie znajduje się muszla koncertowa, usytuowane są zabytkowe pensjonaty, sanatoria.

Po południu odwiedzamy zachodnich sąsiadów Niemców – zwiedzając zabytkowe miejscowości uzdrowiskowe Ahlbeck i Heringsdorf.

Kamień Pomorski-Centrum Słowian i Wikingów.

Trzeci dzień pobytu nad polskim wybrzeżem zaczynamy od przejazdu do miejscowości Kamień Pomorski .Najwspanialszym zabytkiem Kamienia jest  Katedra św. Jana Chrzciciela ze słynnymi XVII- wiecznymi organami, naprzeciw katedry stoi niewielki późnogotycki pałac biskupi. Główną budowlą na kamieńskim rynku jest ratusz uchodzący za perłę gotyku..         W drodze powrotnej do hotelu w okolicach miasta Wolin odwiedzamy skansen przybliżający historię średniowiecznych ludów- Centrum Słowian i Wikingów.

Międzyzdroje

W ostatnim dniu pobytu i wykwaterowaniu z hotelu  udajemy się Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego. Muzeum ma siedzibę w nowoczesnym budynku. Można tam obejrzeć zbiory fauny i flory występujące na terenie Wolińskiego Parku Narodowego.

Po zwiedzeniu muzeum czas wolny-w godzinach popołudniowych wyjazd w kierunku Myszkowa.

                                                                                             Tekst i foto. Marek Ciałuch