Zarząd Główny Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP

Zarząd Główny Związku Emerytów
i Rencistów Pożarnictwa RP

Wycieczka turystyczno–krajoznawcza po ziemi świętokrzyskiej

 ZIEMIA ŚWIĘTOKRZYSKA

 

W dniach  04-05 września 2021 r. Zarząd Koła ZEiRP RP w Myszkowie zorganizował  wycieczkę turystyczno –krajoznawczą  po ziemi świętokrzyskiej.

W pierwszym dniu wyjazdu odwiedziliśmy:

Jędrzejów –muzeum im. Przypkowskich które specjalizuje się głównie  prezentacją zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych. Muzeum powstało w oparciu o prywatną kolekcję lekarza z Jędrzejowa Feliksa Przypkowskiego

                                            

Młodzawy Małe-miejscowość w okolicach Pińczowa w której znajduje się jedyny w województwie świętokrzyskim  prywatny ogród botaniczno- ornitologiczny udostępniony dla zwiedzających. Na obszarze 1 ha zgromadzono  ponad dwa tysiące roślin  ozdobnych i kilkanaście gatunków  ptaków.

Oglęborek– muzeum Henryka Sienkiewicza  pałacyk ofiarowany w 1900 r. przez społeczeństwo polskie We wnętrzach zgromadzono eksponaty związane z życiem pisarza, jego dorobkiem oraz epoką w której tworzył.

Święty Krzyż– to symbol Gór Świętokrzyskich położony w samym ich sercu,na Łysej Górze-pobenedyktyński  klasztor. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego od których opactwo i wzgórze wzięło nazwę. Klasztor zamieszkuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

W drugim dniu po zjedzeniu śniadania i wykwaterowaniu z uroczego Hotelu –Pałacu położonego  miejscowości Rytwiany  udajemy się dalszą drogę odwiedzając;

Kurozwęki- Pałac w latach 90-tych  został odzyskany przez Popielów ,którzy starają przywrócić jego dawną świetność udostępniając część wyremontowanego obiektu do zwiedzania. Państwo Popielowie prowadzą  jedyną w Polsce hodowlę bizonów amerykańskich. Całe stado można oglądać na łąkach wokół pałacu  przejeżdżając przystosowanym wozem typu safari.

Busko Zdrój- ostatnim etapem wycieczki jest miasto uzdrowiskowe Busko Zdrój  z przepięknym parkiem zdrojowym ,w którym kilka miesięcy temu powstała jedna z największych  tężni solankowych w Polsce

W godzinach wieczornych powrót do Myszkowa.

Tekst i foto.

Marek Ciałuch